Antalya’da 5 yıllık bir aradan sonra kar yağdı

Antalya’da 5 yıl aradan sonra dün gece yağan kar, yaşayanları heyecanlandırdı. Saklıkent Kayak Merkezi’ndeki kar kalınlığı ise son yağışla 1 metreye ulaştı. Antalya’nın Gazipaşa ilçe merkezine 9 yıl aradan sonra kar yağdı. Dün etkili olan dolunun ardından saat 01.00 sularında başlayan kar yağışı merkez mahallelerle birlikte toplam 53 mahallede etkisini gösterdi.

Atmosfer bilimleriyle ilgili veri analisti David Birch’in yayınladığı Türkiye haritası üzerinde kar yağacak yerlerden biri olarak işaretlenen, Antalya Meteoroloji dördüncü Bölge Müdürlüğü’nün de kar yağışı uyarısında bulunduğu Antalya için tahmin edilen oldu. Dün gece şehir merkezinin dışında bazı ilçelerde kar yağışı etkili oldu. Kar yağışı merkezde kısa süreli ve sokak aydınlatmalarının ışıklarından yansıyacak seviyede görülebildi.

Turizm ilçelerinde kar yağışı

Antalya’nın turizm beldeleri Manavgat ve Serik’in yanı sıra, Kaş da kar yağışından nasibini aldı. Manavgat ve Serik ilçe merkezinde az miktarda yağan karı görenler, evlerinin pencerelerinden ve balkonlardan izlerken, bazıları ise sokağa inmeyi tercih etti. Manavgat’ın Titreyengöl sahilinde de kısa süreli kar yağışı etkisini gösterdi. Kaş ilçesinin yüksek rakımlarında ise şiddetli kar yağışı görüldü. Öte yandan şehrin en fazla kar yağışı görülen ilçelerinden Korkuteli ve Elmalı’da ise yağış yok denecek kadar az oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir