Tarım ve Ormancılık Bakanından Çiftçiye Destek

Tarım ve Orman Bakanı “Kıvırcık ve Karacabey merinosunu soy kütüğü desteği kapsamına aldık. Soy kütüğü kaydı tutulan işletmelere hayvan başı 100 lira, bu işletmelerden koç veya teke alanlara da 500 lira destekleme vereceğiz.” dedi.

Balıkesir’de düzenlenen Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Projesi Küçükbaş Hayvan Dağıtım Programı’na katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, programın ardından Büyükşehir Belediye Başkanını ziyaret etti.

“Her türlü ihtiyaca destek vereceğiz”

Bakan Pakdemirli son 18 yılda 14,3 milyar lira yatırım yapıldığını hatırlattı.

“Koç veya teke alanlara da 500 lira destekleme vereceğiz”

Bakan Pakdemirli:

“Hayvancılık anlamında kıvırcık ve Karacabey merinosunu soy kütüğü desteği kapsamına aldık. Soy kütüğü kaydı tutulan işletmelere hayvan başı 100 lira, bu işletmelerden koç veya teke alanlara da 500 lira destekleme vereceğiz. Bu cuma günü de 36 milyon lira yem bitkileri desteğini ödeyeceğiz. Balıkesir’de yetiştiricilerimize hayırlı ve uğurlu olsun. Tarıma ve hayvancılığa yatırım yapanın her zaman yanındayız. Şimdi tabi ki kırsala destek zamanı. İPART 9. başvuru çağrıları toplamında hibe miktarı 43,5 milyon lira olan 46 proje onaylandı. Bize daha çok projeyle başvurun, biz de daha çok pay verelim. Proje sayılarını mutlaka artırın, Balıkesir’in 43,5 milyon liradan daha fazla pay almasını istiyorum.”

“2021 yılında 11 milyon lira bütçeli 7 proje başlatacağız”

7 milyon liralık ORKÖY yardımı sağlayacaklarını söyleyen Pakdemirli, şunları dedi:

“Balıkesir’de tabiatı ve tarihi koruyor ve yaşatıyor olacağız. 2021 yılında 11 milyon lira bütçeli 7 proje başlatacağız. Kuş Cenneti Milli Parkı Geliştirme Projesi, İda’nın Mitolojik Tarihi ve Efsaneleri Cam Seyir Terasıyla Buluşuyor projelerimizi tamamlıyor olacağız. Ayvalık Doğal Yaşamı Koruyor projemiz, Kazdağları Milli Parkı Hasan Boğuldu ve Pınarbaşı günübirlik dereleri taşkın projelerini yapıyor olacağız. 7 bin 500 kınalı keklik ve 1000 sülün salınımıyla yaban hayvanlarının korunumu ve su ihtiyacı için Su Pınarı projesini yapacağız.”

“Tam 984 milyon liralık yatırım müjdesiyle geldik”

Tarım ve Hayvancılık Bakanı sulama için büyük bir miktar para ayırdığını söyledi ve şöyle tamamladı:

“DSİ tarafından 2021 yılında 17 proje için tam 984 milyon liralık yatırım müjdesiyle geldik. 10 projeyi tamamladık ve hizmete aldık. Balya Dörtyol, Kayapınar, Dereköy, Orhanlar Göleti sulaması, Kepsut Yaylabaşı Göleti sulaması, Gönen Asmalıdere Mahallesi Gürgen deresi, Edremit, Havran, Nikita ve Susurluk çaylarında makinalı çalışmalarımız yapıldı. Üç projenin de inşaat ihalesini yaptık, bu yıl inşaatına başlıyoruz.Manyas Ovası sol sahil sulaması ikmali, sağ sahil sulaması ikinci kısım ikmali, Dursunbey Hamzacık Göleti’ne bu yıl başlıyoruz. Dört projenin de inşaat ihalesini bu yıl yapıyor olacağız. Yine Kepsut barajı, Burhaniye, Gömeç ve Şahinler ovaları sulamaları, Savaştepe Sarıbeyler sulaması yenileme, Karesi Çayderesi ıslahı üçüncü kısım. Tüm bu sulama yatırımlarımız da Balıkesir’e hayırlı uğurlu olsun.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir